Chřipka – toto infekční onemocnění dýchacích cest se šíří kapénkovou cestou. Vyvolává jí virus RNA, který proniká skrz sliznici dýchacích cest, kde se zdárně množí. Inkubační doba tohoto viru je 1 až 3 dny, a jeho výskyt vrcholí právě v těchto zimních měsících. Onemocnění obvykle trvá týden, poté ustupuje. Únava však může přetrvávat ještě několik dnů.

Příznaky a projevy chřipky
Toto onemocnění začne náhle, a to vysokou horečkou 38°C – 40°C. Horečku doprovází rýma, kašel, bolesti svalů a kloubů, zimnice, velká únava, křeče, průjem, zvracení, nechutenství, malátnost a bolesti hlavy.

Účinná obrana a prevence
Očkování je nejvhodnější obranou proti chřipce. Očkovat se lidé musejí již několik měsíců před obvyklým nástupem epidemie, nejlépe od října do prosince. V průběhu epidemie se očkovat nesmí. Účinnost je velmi vysoká, ochrání až 80% lidí. Imunita se vyvíjí do 14 dnů od očkování, čímž se začne účinně snižovat riziko vzniku závažných komplikací chřipkového onemocnění.

Vyvážená pestrá strava s dostatečným přísunem vitamínů, minerálů a stopových prvků je dalším vhodným opatřením proti onemocnění.
V době chřipkové epidemie bychom se měli vyhýbat kontaktu s nemocnou osobou, aby na nás nemohla viry přenést.

Léčba
Pokud chřipkou onemocníme, měli bychom navštívit lékaře, který nám předepíše vhodné léky na snížení horečky a bolesti. Měli bychom ulehnout do postele a mít klid na lůžku. Nesmíme zapomínat na zvýšený příjem tekutin, nejlépe minerálních vod, a také na dostatek vitamínů, které je v ovoci a zelenině. V lékárně si také můžeme dokoupit nějaké vitamínové doplňky.

Komplikace
V průběhu chřipky mohou nastat nepříjemné komplikace, jako je zápal plic, zánět průdušek, postižení mozkové tkáně, různé bakteriální infekce, svalové křeče, dehydratace. Těmito komplikacemi jsou ohroženi především rizikoví pacienti (starší lidé, malé děti nebo lidé oslabení nějakým jiným chronickým onemocněním). Některé komplikace mohou být tak závažné, že mohou končit dokonce i smrtí.