Nehoda na silnici je vždy nepříjemná záležitost, o to víc, dojde-li ke zranění osob. I když se každý motorista jistě snaží, aby se do takové situace nedostal, čas od času se tomu nevyhne. Nemusí vždy jít o zavinění z vaší strany, vinu může nést spoluúčastník nehody. Přesto jde o velmi nepříjemnou záležitost.

Co bychom měli vědět, pokud se do takové situace dostaneme?
1/ Zjistíme situaci, pokud došlo ke zranění, voláme záchrannou službu 155 nebo 112 a poskytneme do jejího příjezdu první pomoc.
2/ Zabezpečíme co nejrychleji místo nehody tak, aby bylo dobře viditelné pro ostatní auta a neohrožovalo další provoz
3/ Voláme policii 158, pokud je to nutné, a to:
     -pokud došlo ke zranění
    – škoda se zdá nad 100 000,- Kč
    -odstranění nehody je nad naše síly
    -došlo k nedohodě mezi účastníky nehody
    -došlo k poškození majetku třetí osoby
4/ V každém případě je nutné zdokumentovat místo nehody včetně všech detailů
    – vyfotíme na mobil místo nehody, postavení aut
    – zjistíme si všechna data spoluúčastníků nehody a kontakty
   – snažíme se zmapovat i data a kontakty svědků

Je samozřejmé, že ve chvíli nehody je každý účastník na dně s nervy, mnozí z nás nejsou schopní ani všechny důležité kroky zabezpečit. Pak je na místě nechat jednat chladnokrevnější přítomné osoby nebo je o to požádat a vyžádat si i pomoc policie. Ta samozřejmě pomůže se všemi nutnými kroky. Tato nepříjemná událost jako je dopravní nehoda, může nadlouho zasáhnout do finančního rozpočtu rodiny.

Nezapomínejme proto na dobré pojištění auta, ale i sedadel a újmy na zdraví. Stačí zajít do vybrané pojišťovny a dobře se o možnostech havarijního pojištění informovat. Není na rozdíl od povinného ručení povinné, ale je to velmi dobrá pomoc ve chvíli, dostaneme – li se vlivem dopravní nehody do nesnází.