Je smutným faktem, že schodištím, po kterých denně kráčíme, věnujeme často jen malou pozornost. A ještě méně si všímáme, z čeho je vlastně vyrobeno. A to je škoda, protože škála materiálů, které zde mohou být použity, je rozhodně široká.

Uvnitř rozhodně vyhrává beton. Ten je sice překrytý například dřevem či linem, avšak to je jen pokrývka. Tím hlavním, z čeho je tvořen, je skutečně beton. Ten má však tu nevýhodu, že není příliš odolný vůči vnějším vlivům. A to je pro schody něco, co si nelze dovolit. Proto se venku používají jiné materiály.

schodiste1

Jedním z nich je kámen, na kterém jsou někdy položeny dlaždice, aby byl povrch vyrovnaný. Ten je pevnější a dostatečně odolný. Problém je zde v tom, že je zároveň těžký. Proto jej nelze použít tam, kde není žádný podklad, například pokud stoupáme na rozhlednu, nebo jako vnější schodiště u budov.

Zde je mnohem běžnější kovové schody Fa-havlicek. Ty mají všechny potřebné vlastnosti – jsou dostatečně pevné i lehké. Jistě, mají i své nevýhody. Tu hlavní poznáme především v zimě, kdy je náledí. Proto jsou tyto schody také děrované jako rohožka – aby se alespoň trochu zabránilo pádu. Ovšem není to ani zdaleka dokonalé, proto se v zimě doporučuje zachovávat zvýšenou opatrnost, pokud po nich jdete.

schodiste3

Dále je tu fakt, že kov má sklon k reznutí. Zde se tomu samozřejmě dá předejít patřičným ochranným nátěrem. Ten je však nutné pravidelně obnovovat, aby byla ochrana zachována. Důležité je také schodiště pravidelně kontrolovat. Jen tak zaručíme, že zůstane stále bezpečné.

A kde je najdeme? Obvykle na vnějšku budov, kde je připevněno na jejich stěnu. Ve Spojených státech Amerických často slouží jako požární, u nás však toto využití není tak rozšířené. Je to především nízkými teplotami a namrzáním v zimě, což je činí nebezpečnými pro rychlý útěk před ohněm.

I u nás jsou ale k vidění. A to je dobře. Kdo ví, třeba se jednou rozšíří ještě více.