V dnešní době je velkým hitem především přestavba či rekonstrukce domků na venkově, a to nejen proto, že lidé vyhledávají klid, který venkov na rozdíl od města nabízí, ale i k cenové dostupnosti venkovských nemovitostí. Bydlení na venkově bylo několik desítek let potlačováno, tuto tradici si zachovalo jen několik států v Evropě, např. Velká Británie. Pokud rekonstrukci provedete svými vlastními silami a pečlivě, hodnota nemovitosti stoupne a převýší částku, kterou jste museli do opravy vložit.
opuštěný dům
Před samotným začátkem oprav je třeba dům zajistit a odvlhčit, zjistit stav podlah, topení, střechy a krovu, od toho se pak odvíjí další kroky jako rekonstrukce podkroví na obyvatelné prostory, renovace kuchyně či koupelny. Vše by se mělo dít v duchu praktičnosti a konečná podoba by měla být i esteticky přijatelná, především by ale měla splňovat přání budoucích obyvatel domu. Základem všeho je tedy pečlivé naplánování a vaše konkrétní představa. U starších domů je třeba počítat se zateplením a izolací kolem oken, dveří, příp. i zaizolování stávající střechy. Topení na uhlí dokáží plnohodnotně nahradit krbová kamna, která jsou finančně méně náročná a i z ekologického hlediska přijatelnější.
rustikální dům
Dalším krokem je také výměna starých oken, díky nim docílíte úspory při vytápění. Při výměně podlahy je třeba vybírat podle typu domu, aby podlaha tzv. zapadla a působila přirozeně, z nabídky na trhu není problém najít tu pravou. Většinu prací určitě zvládnou ti šikovnější sami nebo s pomocí přátel, to je samozřejmě z hlediska úspory lepší varianta, ale s některými úpravami si poradí jen řemeslník nebo specializovaná profesionální firma.

Dražší variantou je kompletní provedení rekonstrukce stavební společností na základě návrhu architekta, který by měl po celou dobu dohlížet na práci a na dodržování postupu, také by měl ručit za kvalitu odvedené práce.