Nevíme na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/376742/reditel-pohlavkar-varuje-deti-si-k-ucitelum-dovoluji-cim-dal-vic.html prosto přesně kdy člověk poprvé osedlal koně. Historie je v tomto poněkud skoupá. A také bychom si museli ujasnit naprosto přesně co už sedlo je a co ještě sedlo není. Asyřané a Skythové prý přehodili přes zvíře přikrývku, nebo hrubší deku. Ta byla zdobená a nesla známky něčeho hodně podobného konstrukci. Takže zde by mohlo sedlání koní začít.
O třmenech však asi nikdo neměl ani páru, ty k nám přinesli až Avaři. Pak se rozšířily dále.Kůň u ohrady
Tak to bylo historické okénko, samozřejmě hodně zkráceno, protože nelze zde vypsat historii sedlání celou a podrobně. Když, tak si raději zkusme sedlo definovat.
Je to konstrukce z různých materiálů s tak zvanou kostrou. V současnosti se však lidé vracejí k sedlům bez kostry, protože jsou většinou o hodně lehčí, ale hlavně dovolují zvířeti lépe vyklenout hřbet, čím ž se zvýší jeho pohodlí.
Ne na všem se dá sedět pohodlně při nějakém druhu jízdy. Proto lidi vymysleli spoustu sedel, každé k jinému účelu. Nemyslíme tím sedla na slony, velbloudy a jiná zvířata. Myslíme tím sedlo lovecké, dostihové, vojenské a v první řadě to o kterém se dozvíme více.
Tím je kovbojské sedlo. Nejlepší jsou na westernové sedlo Prokone-js. Rozdíly mezi ním a normálním jsou velké. Nelze je napsat všechny, tak alespoň ty největší. Tím bude asi hruška. To je takové to, co vypadá jako držák na ruce a je to vpředu. Dále nemají v posedí žádnou výplň. Kostra zabírá větší plochu a sedlo vůbec působí masívnějším dojmem než klasická malá anglická sedla. Je třeba vědět, že tato nebyla určena k sezení na koni celý po den, ale jen pro krátké vyjížďky. Westernové si každý kovboj všelijak vylepšoval zdobil, takže každé bylo jiné. Majitel do něj dával kus ze sebe.Westernová sedla
Už se ani nevejdekolik druhů jich je. Rodeové, cutingové, trailové a spousta dalších. Když s podíváte na web výše označený můžete si vybrat kterékoli, které bude nejvíce vyhovovat vám a samozřejmě i zvířeti, které budete sedlat.