Možná si uvědomujete https://www.csfd.cz/film/683-tvar/prehled/ známý psychologický fakt, že památkové objekty v blízkosti místa vašeho rodiště či dlouhodobého bydliště nejsou tak lákavé, jako vzdálené cíle. A tak na vrchu Petřín potkáte spíše návštěvníky, kteří si Prahu přijeli prohlédnout zdaleka. Někteří z nich se mohli ubytovat v komfortních prostorách moderní ubytovny Praha na okraji města, na hony vzdálené od rušného centra.panorama Prahy s Vltavou.jpg

Petřín – to je výlet na celý den

Praha je pro řadu návštěvníků nesmírně lákavým objektem a jedním z míst, kam se milovníci romantiky a neznámých cílů vypraví, je vrch Petřín. Je zde celá řada cenných památkových staveb a přírodních krás, a to vše doplňují překrásné výhledy na městskou zástavbu z dominantního vrcholu nad řekou Vltavou.
Petřínská rozhledna – je vysoká 65 metrů a byla postavena jako menší napodobenina stavby Eiffelovy věže v Paříži v roce 1891. Rozhledna byla podrobena rekonstrukci v roce 2002. Nahoru vystoupáte po 300 schodech a shora je kromě úchvatného pohledu na město možno spatřit za dobré dohlednosti i Krkonoše, horu Říp a České středohoří.budova Národního divadla.jpg
Zrcadlové bludiště – málokdo si nechá ujít při procházce Petřínskými sady příležitost zakusit průchod skrze soustavu zrcadel, která značně deformují lidské postavy. Vchod do bludiště se nachází přímo vedle rozhledny. Bludiště vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní výstavy v Praze zásluhou Klubu českých turistů. Uvnitř budete procházet podél 38 vysokých zrcadel, a že tu budete bloudit, je takříkajíc téměř jisté.
Zahrada Květnice – vrch Petřín má tvar oblé kupole s náhorní plošinou, na jejíž ploše se kromě vyhlídkové věže nachází kostel sv. Vavřince, Štefánikova hvězdárna, Růžový sad a zahrada Květnice. Jsou tu vysázeny a v průběhu celého roku udržovány cibulové rostliny, zakrslé keře a některé chladnomilné trvalky. Součástí areálu je i menší jezírko. Zahrada má půdorys zkoseného obdélníka a je ohraničena Hladovou zdí a pozůstatky bastionu z konce 17. století.