Pojďme se společně na chvíli pozastavit nad tím, jak a kde nejlépe shánět věci k snědku. Nakupování jídla je úplně běžnou činností, avšak kolik jiných možností, než supermarkety, či místní drobné krámky, vás napadne, když se zamyslíte nad tím, jaké máte možnosti? A pokud vás napadnou, využili jste je někdy v poslední době?

v  První z méně obvyklých možností jsou trhy. Ne všude se pořádají, ale zkuste se podívat po svém nejbližším okolí, jestli nejsou náhodou „za bukem“, když ne rovnou u vás. Na trzích hodně záleží, co se tam sejde za prodejce. Můžete tam nakoupit čerstvé, kvalitní a relativně levné, nebo naopak nic moc a předražené. Proto se nejdříve poptejte po okolí, co jim říkají ostatní a není-li se koho zeptat, tak je odpověď jasná.
 
v  Druhou možností jsou soukromníci. Kde koupit kvalitnější mléko, než přímo z farmy, kde ho dostanete téměř ještě teplé od dojnice? Také se dá výrazně ušetřit samosběrem ovoce, protože neplatíte práci a dopravu, ale jen samotný vypěstovaný produkt.
 
v  Jako třetí uvedu specializované obchody. Mám tím na mysli třeba fair trade, zdravé výživy, případně raw cukrárny a všechny jim podobné. Jejich nabídka je omezená a zúžená, ale stojí za to. Nikoho snad nemusím přesvědčovat o tom, že čerstvě namletá káva, sypaný čaj, nebo čokoláda ze specializovaných prodejen chutná docela jinak, než sériové výrobky z obchodních domů. Ovšem ne každý má potřebu specializovat se, což je pochopitelné.

Často přehlíženým, ne pro všechny platným, ale přesto neopominutelným zdrojem potravin je vlastní zahrádka. Pokud nějakou máte a nejste 100% vytížený člověk, tak ji rozhodně začněte obhospodařovat (pokud tomu tak již je, tak jen tak dál!). Sice to stojí „krev, pot a slzy“, ale uvidíte, že jakmile se vám urodí vaše vlastní plodiny, budou chutnat o mnoho lépe, než ty kupované nejen proto, že jsou to plody vaší práce!