Každý z nás je občas v psychickém stresu a má starosti, kvůli nimž špatně spí. Většinou je to pouze dočasná záležitost, která odezní, jakmile se vyřeší její příčina.

Mnohem horší však je, když nás nespavost začne trápit soustavně, protože pokud se tělo nemá možnost zdravým spánkem dostatečně zregenerovat, dochází k trvalé únavěvyčerpání organizmu.
 
Nejčastější zdravotní problém
Nespavostí trpí stále více lidí a stává se zdravotním problémem, na který stěžuje u praktických i odborných lékařů téměř polovina pacientů. Podílí se na ní jistě náš uspěchaný životný styl a přemíra povinností a práce, které doháníme právě na úkor spánku. Také práce na směny nebo noční společenský život může způsobit rovnováhu mezi spánkem a bděním a my pak nemůžeme usnout, ač jsme velmi unaveni.

Podle nejnovější klasifikace se rozlišuje až jedenáct druhů nespavosti, do těch hlavních patří:

·         porucha usínání
·         poruchy během spánku
·         časné vstávání
kluk leží na louce
Abychom se nespavosti vyvarovali, je důležité zachovávat nejen správný životní styl, ale také denní rytmus. Přitom se musí brát v potaz, zda jste denní nebo večerní typ, jinak také zda jste skřivan nebo sova.
 
Přirozená spánková pomoc
I když jsme zvyklí na každý problém hned spolknout prášek, v případě nespavosti vyzkoušejte některé účinné rituály, které již mnoha lidem pomohli:

·         večerní procházka, lehká četba, uklidňující hudba
·         sklenice teplého mléka se lžící medu
·         bylinné polštářky na dobrou noc nebo vonné oleje v aromalampě
·         přírodní čaje z kozlíku lékařského nebo z nati meduňky
spící nevěsta
Dnešní společnost nás drží stále více v bdělosti. Dokonce i nakupovat do supermarketů už můžeme i v noci a v pohotovosti nás drží i náš mobil. Vypadá to, že být neustále bdělý se stává jakousi módní záležitostí. Nenechte se jí ovlivnit, neboť následky nespavosti mohou být závažné, od úrazů až k propuknutí vážných psychických poruch a zkrácení života o mnoho let.