Také doma pravidelně uklízíte a používáte chemické prostředky poměrně běžně, téměř denně? Mějte se ale na pozoru, protože vdechování toxických výparů poškozuje průdušky a plíce podobně, jako kdybyste byli pravidelnými kuřáky.

úklidové služby

Norská studie potvrdila velmi zajímavé skutečnosti

V roce 2018 byla provedena v Norsku odborná studie zaměřená na vliv chemikálií běžně používaných v domácnostech na pravidelný či občasný úklid. Projektu se zúčastnilo přibližně 6 tisíc osob středního věku zhruba kolem 35 – 40 let, kteří polovinu svého života využívali dostupné chemikálie z obchodní sítě v domácnosti pro úklid toalety, koupelen, dřevěných parket, plovoucích podlah, vinylu atd.

Průzkum nebyl veden formou vyplňování dotazníku ani diskusního fóra, šlo o seriózní lékařský zásah, kdy byli lidé podrobeni vyšetření dýchacích cest. Výsledky byly tak znepokojující, že způsobily velký ohlas i mezi výrobci čisticích prostředků. Bylo jednoznačně prokázáno, že uklízečky při denním kontaktu s těmito látkami měly plíce a průdušky poškozené tak, jako kdyby každá z nich denně vykouřila krabičku silných cigaret. Dochází tím mimo jiné ke snížené vitální kapacitě plic, k rozvoji astmatu a alergických projevů.
vozík uklízečky

Jde to i jinak – ekologicky a bezpečně

Lidé, kteří uklízí pravidelně každý týden (např. v sobotu) již déle než dvacet let a používají běžné prostředky, mají plíce poškozené tak, jako kdyby kouřili pravidelně 5 cigaret denně. To se týká takřka všech chemických čistidel v domácnostech a někteří odborníci se přiklání k návratu k osvědčeným praktikám našich babiček. Ty využívaly převážně hydrogenuhličitan sodný (sodu) smíchanou s kuchyňskou solí a octem, případně s citronovou šťávou. Účinnost jedlé sody je prokázána a především není toxická, stejně tak octová voda v nízké koncentraci. S touto kombinací vystačíte na většinu úklidových prací včetně umývání oken, podlahy, čalounění i koberců.