Nové auto má dokonalý hladký, blýskavý lak. Stačí však jedna přeháňka a je po idylce. Samozřejmě nelze předpokládat, že budeme mít stále nové auto s krásným lakem, nicméně udržovat v čistotě se jej skutečně vyplácí. Vnější vlivy totiž mohou lak poškodit. Řeč je hlavně o agresivních zimních posypech, tedy o soli, která dává zabrat nejen laku, ale také podvozku našeho auta. Spousta řidičů jezdí z pohodlnosti do automyčky, jiní zase nedají dopustit na své vlastní ruce namočené v kyblíku s vodou a saponátem.
mytí vozu houbou
Jaké jsou klady a zápory obou variant?
Myčka je jistě důkladnější při samotném mytí, mnoho kartáčů a síla tryskající vody zajistí odstranění i zaschlých a hrubých nečistot. Nelze opomenout také úsporu časovou a pohodlí, které nám je tímto cyklem mytí auta zajištěno. K negativům automyček však patří zejména poškozování laku a finanční náročnost. Je prokázáno, že po desítkách mytí jsou na autě vidět škrábance od kartáčů, které jsou v myčkách používány. Provozovatelé však aktuálně upozorňují na nové technologie při výrobě kartáčů, které mají být k laku auta o poznání šetrnější.

Ruce jsou naším spolehlivým nástrojem při spoustě činností. Spoléhá se na ně i řada řidičů a domnívají se, že takto svůj drahocenný a krásný lak na autě šetří. Nemusí to však být pravda, pokud se auto nemyje správně. Odborníci kladou důraz na důkladné odmočení špíny a následné šetrné umytí z karoserie vozu. Určitě není vhodné používat na sedření nečistot hrubou stranu houby, kterou by se lak akorát poškodil. Důležité je pak auto také po umytí pořádně spláchnout. Pozitivem ručního mytí je jistě jeho cena, naopak negativem je jeho časová a fyzická náročnost, nutnost mít prostor, kde se dá auto umýt a přivést voda, v zimních měsících nám po takové činnosti hrozí přinejmenším nachlazení.
vůz v myčce
Novinkou, která se začíná rozrůstat ve větších městech, jsou takzvaná samoobslužná mycí centra. Bývají často u obchodních domů a nabízejí řidičům umytí auta svépomocí s tím, že veškeré zázemí je zde k dispozici. Je to vhodný kompromis mezi myčkou a mytím samostatně a určitě pomůže řidičům, kteří bydlí v bytech a nemají k dispozici zahradu, kde by si auto v klidu sami umyli.